Poznej večerníčkové postavy

Večerníček
Večerníček

Večerníček

Poznej večerníčkové postavy

Večerníček je přibližně desetiminutový večerní televizní pořad s pohádkovým nebo jiným příběhem určeným pro děti.

Vysílaný každý večer původně Československou televizí a dnes Slovenskou televizí a Českou televizí v předpokládaný čas jejich uléhání do postele.

Symbolem pořadu je kreslený chlapec Večerníček v papírové čepici ve znělce, která pohádkové epizodě předchází; autorem postavičky je malíř Radek Pilař.

Předchůdce Večerníčků byl pořad Stříbrné zrcátko, který začal své vysílání v roce 1963, v nedělním podvečerním čase. Od 2. ledna 1965 byl večerníček ucelenou formou s pravidelným nedělním vysíláním. Výtvarník Milan Nápravník je zakládajícím tvůrcem a prvním dramaturgem VečerníčkuAnimovaná znělka Večerníčku je nejstarší televizní znělka v České republice. Autorem kreslené postavy „kluka – večerníčka“ v krátkém animovaném představení, před uvedením pohádky je výtvarník Radek Pilař. Tvůrcem hudby byl Ladislav Simon. Pozdrav “Dobrý večer” a “Dobrou noc” namluvil tehdy šestiletý Michal Citavý (* 1958). Znělku natočil v srpnu 1964 režisér Václav Bedřich. První barevné vysílání začalo v roce 1973, od téhož roku je pořad vysílán každý den.

K nejznámějším Večerníčkům patří O krtkoviO loupežníku RumcajsoviPohádky z mechu a kapradíO makové panenceKrkonošské pohádkyŘíkání o víle AmálceMaxipes FíkPat a MatBob a BobekMach a Šebestová. Ze zahraničních večerníčků to byly třeba Pes Filipes, Tip a Tap, Rodina Nessových, Jen počkej, zajíci! nebo příběhy Bolka a Lolka, ovšem v posledních letech večerníček vysílá výhradně domácí tvorbu. Česká televize vyrábí každým rokem několik nových příběhů. Od 1. ledna 2012 se vysílání pořadů přestěhovalo rozhodnutím nového vedení České televize z prvního programu na ČT 2.[1] Od vzniku ČT 😀 31. srpna 2013 je vysílán souběžně i tam.zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ve%C4%8Dern%C3%AD%C4%8Dek

Další kvízy na https://www.hryakvizy.cz/category/kvizy/

Večerníček – znělka
NámětMilan Nápravník
RežieVáclav Bedřich
Skladatel znělkyLadislav Simon
Země původu Československo
 Česko
 Slovensko
Obvyklá délka10 min
Produkce a televizní štáb
HudbaLadislav Simon
Produkční
společnost
Československá televize
Česká televize
RTVS
Premiérové vysílání
TV staniceČeskoslovenská televize
Česká televize
RTVS
Vysíláno1965 – dosud

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*